Forum Support

انجمن حمایت ازبیماران اسکیزوفرنیا

انجمن حمایت ازبیماران اسکیزوفرنیا در سال 1380 با شماره ثبت 13357 با هدف حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا، مراقبین و خانواده های آنان تأسیس گردید. رسالت این انجمن، معرفی بیماری و ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به آن، کمک به انگ زدایی و بالابردن کیفیت زندگی مبتلایان و خانواده ها، کاهش فشار روانی اقتصادی بر خانواده و حمایت یابی. جهت دستیابی به اهداف فوق از طریق آموزش خانواده، برگزاری همایش، برگزاری اردوهای تفریحی، آموزشی و درمانی، جلسات موسیقی درمانی و گروه درمانی و مشاوره و تشکیل گروه های حمایتی استفاده می گردد.

نخستین کنگره ملی " چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی " از امروز (پنجم تیرماه جاری) بمدت سه روز به همت انجمن " حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا (احبا) "، و  با حضور متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت روان و حوزه های توانبخشی و حقوقی و قضایی، در سالن اجتماعات شهید احمدی روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد.

 

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر" مهشید فروغان " عضو هیات علمی این دانشگاه و رئیس کنگره، طی سخنانی در مراسم افتتاحیه گفت: هم اکنون براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۳۴۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی، ۴۵ میلیون نفر مبتلا به اسکیزوفرنیا و ۴۳ میلیون نفر مبتلا به دمانس هستند و این آمار نشان می دهد که جمع کثیری از جوامع مختلف به نوعی از اختلالات روانی رنج می برند که دارای نیازهای ویژه بوده و نیازمند توجه خاص می باشند.

   وی به تصورات قالب در جامعه نسبت به این بیماران اشاره کرد و افزود: ترس و وحشت از این بیماران، کناره گیری از آنان و انگی که جامعه به این افراد می زند، سبب شده تا بنوعی شهروند دسته دوم محسوب شوند و دیواری بین آنان و جامعه بوجود بیاید درصورتی که با توجه به درمان های جدید و خدماتی که به این افراد ارائه می شود، برگشت آنان به جامعه و زندگی عادی امکانپذیر است، و این درحالی است که موانع قانونی برسر راه برگشت آنان به جایگاه خودشان در جامعه وجود دارد .

   رئیس کنگره " چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی " تصریح کرد: احتیاج داریم تا در ارتباط با افراد مبتلا به اختلالات روانی به یک درک مشترک برسیم و این کنگره برای دستیابی به زبان مشترک بین متخصصان حوزه های قضایی و سلامت برگزار شده است تا وقتی می گوییم " اسکیزوفرنیا "، همه بدانیم که راجع به چه بیمارانی سخن می گوییم و چه شرایطی را دارند.

   دکتر فروغان تاکید کرد: هم اکنون کیفیت زندگی بیماران روانپزشکی تحت تاثیر فقط بیماری آنان نیست بلکه آنان از نبود قوانین حمایتی و یا نواقص در قوانین موجود رنج می برند و امیدواریم طی سه روز کار در این کنگره بتوانیم، راهکارهای لازم در این خصوص را پیدا کرده و گامی در جهت بهبود کیفیت زندگی این افراد برداریم.

******

    دبیر علمی نخستین کنگره ملی " چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی " نیز با ابراز خشنودی که شرکت کنندگان در این کنگره از متخصصان رشته های مختلف و بین رشته ای هستند، گفت: یکی از گروه های آسیب پذیر در تمام دنیا، بیماران روانپزشکی هستند و به همین دلیل ۹۱ درصد کشورهای اروپایی، ۷۹ درصد کشورهای افریقایی، ۷۵ درصد کشورهای امریکایی، ۵۷ درصد کشورهای مدیترانه شرقی، ۶۳ درصد کشورهای جنوب آسیا، دارای قانون ویژه حمایت از بیماران روانپزشکی می باشند.

   دکتر" مهدی نصر اصفهانی " ابراز امیدواری کرد، در این همایش کشوری تمامی متخصصان روانپزشکی، روانشناسی، حوزه های توانبخشی، در کنار متخصصان حقوقی، قضات و کارشناسان قوه قضائیه ، بتوانند با مرور قوانین موجود، نواقص مربوط به این بخش را مشخص کرده و قانون سلامت روان بصورت جامع نگر به این موضوع بپردازد.

   وی، انتخاب ۲۳ مقاله برای بخش سخنرانی و ۱۶ مقاله برای بخش پوستر، از میان ۶۰ مقاله رسیده به کنگره و ارائه آنها در کنار برگزاری شش سمپوزیوم و سه کارگاه آموزشی را از جمله برنامه های این کنگره سه روزه ذکر کرد و از تمامی متخصصان خواست تا حضوری فعال در این برنامه ها داشته باشند.

******

    " طیبه ده باشی زاده " مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا (احبا) و دبیر اجرایی کنگره نیز طی سخنان کوتاهی، به فعالیت ۱۸ ساله انجمن احبا اشاره کرد و گفت: مراجعه بیماران و خانواده های آنان طی این سالها نشان داد که در راستای پیشرفت پزشکی و بهبودی بیماران که می تواند به مدیریت خود و خانواده شان منجر شود، قوانین حقوقی ما پیشرفت نکرده و هنوز در ۵۰ سال پیش سیر می کنیم.

   وی افزود: لازم است جامعه روانشناسان، روانپزشکان، حقوقدانان و قضات بتوانند به یک زبان مشترک برسند چرا که ما معتقدیم، مشکل، عدم آگاهی جامعه است و ضرورت داشته تا حوزه سلامت اعلام نیاز کند و کمک متخصصان حوزه حقوقی و قضایی را بطلبد، و امیدوارم این کنگره سرآغازی برای یک جنبش ملی و برگرداندن حقوق از دست رفته بیماران روانپزشکی باشد و از سالهای آینده بتدریج اداره کنگره را بدست همین بیماران بسپاریم و بتوانیم توانایی آنان را به جامعه نشان بدهیم.

    گفتنی است،  این کنگره کشوری که با حضور قائم مقام وزارت بهداشت و یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گشایش یافت، برای شرکت کنندگان خود در تمامی گروه های تخصصی مرتبط با موضوع (روانپزشکان، پزشکان عمومی، پزشکان قانونی، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، متخصصان حوزه توانبخشی، سالمندی، وکلا، قضات و...)، امتیاز بازآموزی از ۴/۵  تا ۱۴ امتیاز را در نظر  می گیرد.

    نخستین کنگره ملی "چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی" ، علاوه بر داشتن حمایت دانشکده های حقوق و مراکز تحقیقاتی سلامت روان در دانشگاه های علوم پزشکی، از سوی نهاد هایی در حوزه های قضایی و سلامت همچون " اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، انجمن حقوق شناسی، سازمان پزشکی قانونی کشور، انجمن  روانشناسی ایران، انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن حقوق شناسی، انجمن مددکاران اجتماعی ایران ، انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، موسسه پرتو آرامش زندگی و خانه اندیشمندان علوم انسانی "  نیز مورد حمایت قرار گرفته است.

ورود به سامانه

همکاران ما

مطالب مفید