Forum Support

انجمن حمایت ازبیماران اسکیزوفرنیا

انجمن حمایت ازبیماران اسکیزوفرنیا در سال 1380 با شماره ثبت 13357 با هدف حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا، مراقبین و خانواده های آنان تأسیس گردید. رسالت این انجمن، معرفی بیماری و ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به آن، کمک به انگ زدایی و بالابردن کیفیت زندگی مبتلایان و خانواده ها، کاهش فشار روانی اقتصادی بر خانواده و حمایت یابی. جهت دستیابی به اهداف فوق از طریق آموزش خانواده، برگزاری همایش، برگزاری اردوهای تفریحی، آموزشی و درمانی، جلسات موسیقی درمانی و گروه درمانی و مشاوره و تشکیل گروه های حمایتی استفاده می گردد.

آغاز امیدوارانه‌ی یک فرایند مبارک و ارزشمند

نخستین کنگره‌ی ملی بررسی چالش‌های قضایی و حقوقی بیماران روان‌پزشکی به همت انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا (احبا)، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، انجمن‌های روان‌شناسی و روان‌پزشکان و همفکری و همراهی سازمان‌های مردم نهاد در مدت زمان سه روز برگزار شد.


همایشی برآمده از دغدغه‌مندی این جمع دلسوز به امید روزهای بهتر و شرایط مستعد و شایسته برای افراد مبتلا به اختلالات اعصاب و روان که مسلما به مثابه یک شهروند، حق شهروندی داشته و باید آبرومندانه زندگی کنند.
در این کنگره‌ی ملی، مطالبی همچون بررسی قوانین قیمومیت، رسیدگی کیفری منصفانه بیماران، تبیین مفاهیم جدید روان‌پزشکی، تحولات بستری و درمان اجباری، حمایت قانونی و قضایی، نگرش تطبیقی فقه امامیه، عامه و سایر نظام‌های حقوقی، تبعیض در ارایه‌ی خدمات بیمه‌ای و درمانی، مطالعه‌ی موردی پرونده‌های قضایی بیماران و نقش خانواده‌ی بیماران در فرایند قضایی مورد بررسی و ریزبینی متخصصان امر قرار گرفت.
برگزاری کارگاه آشنایی با اختلالات روان‌پزشکی به تدریس دکتر گلناز فیض زاده و دکتر منصوره کیانی دهکردی با مخاطبانی از جنس وکالت، قضاوت و دانشجویان حوزه حقوق یکی از نقاط عطف و برجسته این کنگره ملی بود.
در این فرصت مناسب، اطلاعات مفیدی بین حضار در جلسه مبادله شد و مدرسان با تاکید بر اهمیت آشتی تاریخی حقوق و روان‌پزشکی، هدف اصلی را کمک به جامعه‌ی هدف توصیف کرده و از همه خواستند تا سفیر خوبی برای این اتفاق مبارک باشند.
همچنین کارگاه آموزشی قوانین حقوق اجتماعی از بعد مددکاری توسط طیبه دهباشی‌زاده مدیرعامل انجمن احبا با استقبال دانشجویان عرصه‌ی روان‌پزشکی همراه شد.
همچنین برگزاری کارگاهی تحت عنوان گزارش‌نویسی و اصول آن در عرصه‌ی تخصصی این کنگره، با تدریس دکتر مهدی صابری استقبال گرم و کم نظیر دانشجویان، همچنین سایر اساتید و همکاران را در پی داشت.
حضور رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در کنگره از دیگر نقاط قوت کنگره محسوب می شد.
در سخنرانی‌های این سه روز، موارد و مباحث مهمی از جمله اصول، صلاحیت و مبحث مهم محاکم اختصاصی، سیستم قضایی بازاندیشانه‌ی مدرن‌، برنامه‌های فقرزدایی و آسیب‌های اجتماعی، بررسی مشکلات ترانس‌سکچوال‌های جامعه‌ی ایران و چالش‌های قضایی مربوط به ایشان، مفهوم جنسیت نرمال، فاکتورهای بیولوژیک، فاکتورهای جنسیتی، همچنین سقط‌درمانی در بیماران روان‌پزشکی و روش‌های پیشگیری از بارداری‌های خطرآفرین در افراد دچار اختلال مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
پرداختن به مواردی همچون تجربیات زیسته بیماران در مورد اخذ رضایت آگاهانه درباره الکتروشوک درمانی، لزوم تطابق و آشتی حرفه‌ای دو عالم حقوق و روان‌پزشکی و آشتی علمی بین مفاهیم پزشکی و مفاهیم عرفی نیز در روز دوم بسیار جذاب و قابل توجه بود.
خاطره‌ی آخرین روز از کنگره در حالی در حافظه‌ی حضار حک می‌شد که خانواده‌ی بزرگ "احبا" خود را به رغم سابقه‌ی طولانی در طی این مسیر، همچنان در آغاز راهی روشن و مبارک می‌بیند.
راهی که نهایتش ، "آغاز" است برای آیندگان و پایانی ندارد این مسیر مبارک عشق‌ورزی و میهن دوستی و دیگرخواهی. برای رسیدن به این روزها و برگزاری این کنگره ملی ، داوطلبان، متخصصین، دوستان و همکاران بسیاری، تلاشی وصف‌ناپذیر داشته‌اند. به امید بررسی و اصلاح احتمالی قوانینی که ممکن است قابلیت به‌روزرسانی داشته باشند.
به امید وضعیت بهتر و ارتقای کیفیت زندگی عزیزانی که باید از حقوق حقه‌ی انسانی به صورت تمام و کمال برخوردار باشند.

#بابک_سرانی‌آذر. عضو هیات مدیره‌ی انجمن احبا

ورود به سامانه

همکاران ما

مطالب مفید