سازگاری خانواده با فرد مبتلا به اسکیزوفرنیا

انزوای اجتماعی و کاهش عملکرد بیمار در زمینه هاي شغلی و روابط اجتماعی باعث مشکلات بیشتری برای بیمار می گردد. برای پیشگیری از انزوا و گوشه گیری، بازتوانی روانی برای بیمار ضروری است تا فعالیت های عادی زندگی بیمار کمتر مختل شود.

خانواده با انجام اقداماتی می تواند در سازگاری شخص با بیماري خود و همچنین حفظ و ارتقاء توانمندی های روانی او، به وي کمک کند. این اقدامات عبارتند از:

 

 • به مراقبت خود از بیمار ادامه دهيد.

بیمار شما به مراقبت های دارویی، بهداشتی و توانبخشی روانی مستمر نياز دارد .انجام تمام این مراقبت ها از عهده یک نفر خارج است.از اين رولازم است كه تمام اعضاء خانواده در این مراقبت نقش داشته باشند .بهتر است كه وظيفه و نوع مرافبت هر یک از اعضاء خانواده متناسب با شرایط آنها تعيين و مشخص شود.

 • به شخص مبتلاكمك كنيد بيماري خود را بپذيرد

با کم شدن و قطع افکار هذیانی، بیمار قادر به فراگیری این آموزش‌ها می‌باشد. برای این منظور، بهتر است اعضاء خانواده آموزش‌های لازم را فرا گیرند و در زمان های مناسب اطلاعات مربوط به بیماری را با حوصله به بیمار منتقل کنند.

یکی از این فرصت ها هنگامی است که بیمار در مورد علت مصرف دارو، نام بیماری، ويا علت علائم خود جویا مي شود. در این لحظه خانواده می تواند با پاسخی کوتاه بر دانش بیمار بیفزاید.

در زمان انتقال اطلاعات از سخنرانی، نصیحت و ارائه اطلاعات زیاد در مدت کوتاه به فرد خودداری كنيد.

 • در شخص بيمار امیدواری ایجاد كنيد

یادآوری اثرات درمان، پاک شدن علایم بیماری و افزایش کارایی و بهبود روابط اجتماعی که در پی درمان در فرد مبتلا ایجاد می شود، از مواردی است که می تواند بیمار را به ادامه درمان امیدوار کند.

 • بیمار را به ثبت علایم بیماری و عوارض دارويي تشويق كنيد

بيمار را تشويق وكمك كنيد هر گونه تغییري را که در روحیه خود احساس مي کند يادداشت كند.از او بخواهيد كه اگر مصرف يك داروسبب بروز علائم ناراحت كننده مي شود، اين علائم را ثبت كند.

این توجه باعث می شود که بیمار نسبت به بیماری خود آگاهی بیشتری بدست آورد و سعی کند آنها را با خانواده و پزشک معالج خود در میان گذارد.

 • بيمار را به تنظيم برنامه تشويق كنيد.

بیمار را برای تدوين واجراي یک برنامه سبک روزانه و منظم تشويق كنيد. انجام اين كار مانع تغییرات زیاد و غیرقابل پیش بینی در برنامه ي روزانه مي شود. موفقيت در تنظيم و اجراي برنامه به منظم شدن ساعات خواب و بيداري بيمار كمك مي كند. علاوه بر اين سبب مي شود كه بيمار در ساير فعاليت ها مانند خرید مایحتاج خانه، کارهای منزل، تنظیم اوقات فراغت و تفريح مشاركت فعال تري داشته باشد.

 • بيمار را به مصرف منظم دارو تشويق كرده و برمصرف آن نظارت كنيد.

افزایش آگاهی شخص از بیماري خود همکاری او را برای مصرف منظم داروها بیشتر خواهد کرد. ضمن تشويق بيمار به مصرف منظم داروها ،از دور و نزديك (بسته به میزان همکاری بیمار) بر چگونگي مصرف داروها توسط بيمار نظارت كنيد.

 • به بیمار براي شرکت در فعالیت های تفریحی و اجتماعی مناسب كمك كنيد.

گردش در پارک نزدیک منزل، شرکت در جلسات مذهبی و اعیاد شرکت در جلسات آموزشی مربوط به همین بیماری، شرکت در میهمانی های خانوادگی از جمله این موارد است.

در پی شرکت در جلسات بهتر است رفتارهای مناسب و مفید بیمار مطرح ، حمایت و تقويت شوند.

 • در اجرای برنامه های تنظیم شده ثابت قدم باشید.

بدین منظور وظایف را میان سایر اعضاء خانواده تقسیم کنید و پيگير باشيد كه وظايف به موقع و به نحو مطلوب انجام شوند.

 • با بیمار صحبت كنيد.

با بيمار آهسته، شمرده شمرده و با صدا و لحنی آرام صحبت کنید. سعی کنید جملات کوتاه بکار برید. از انتقاد و سخنان کنایه دار خودداری کنید.

 • رفتارهاي مثبت را تقويت كنيد.

بیمار را به خاطر رفتارهای مثبت وی، هر چند هم کوچک باشند تشویق کنید. در انجام کارهای دشوار با وی مشارکت کنید.

 • برای استقلال بیشتر بیمار به وی کمک کنید.

وظایف سبک برای وی در نظر بگیرید و پیش از اجراء نظر وی را برای انجام کارهای محوله جویا شوید. پس از انجام کارها، وی را در برابر سایر اعضاء خانواده تشویق کنید.بدين ترتيب اعتماد به نفس بيمار افزايش مي يابد و زمينه براي استقلال و خودگرداني بيمار بيشتر مهيا مي شود.

 • مراقب سلامت جسمانی و روانی خود و سایر اعضاء خانواده باشيد.

از سلامت جسمي و رواني خود غافل نباشيد. برای حمایت و مراقبت کافی از بیمار لازم است سایر اعضاء خانواده سالم، شاداب و پرانرژی باشند. از این رو سایر اعضاء خانواده نیز لازم است از فعالیت های تفریحی، ورزشی و استفاده از اوقات فراغت شخصی خود برخوردار شوند.به خاطر داشته باشيد كه هر قدر اعضاء خانواده سالم و شاداب باشند، بیشتر می توانند در مراقبت از بیمار به شما كمك كنند.

آخرین ویرایش در جمعه, 13 آذر 1394 ساعت 23:34

مطالب مفید