علائم بیماری اسکیزوفرنیا (علایم مثبت)

تشخیص بیماری اسکیزوفرنیا براساس علایم هیجانی، روانی و رفتاری در فرد انجام می گیرد .از اين رو شناخت اين علائم و توجه به موقع به آنها در تشخیص زودرس بيماري حائز اهمیت است.

علایم بیماری بسیار متنوع است كه در نزد بيماران مختلف تفاوتهای زیادی دارند. علایم بیماری به دو دسته کلی مثبت و منفی تقسیم می شوند. علایم مثبت عبارتند از:

 

1- اعتقادات غلط (هذيان)

هذيان ها افکاری هستند که واقعیت ندارند .اين قبيل افكار باارايه ي دليل و منطق اصلاح نمی شوند. به عنوان مثال بیمار فکر می کند که «دیگران سعی در آزار و اذیت او دارند» و یا اینکه «دیگران فکرش را می خوانند» و یا «رادیو و تلویزیون پیام خاصي به وی منتقل می کنند».اين افکار هذیانی جز با درمان از بین نمي روند.

 

2- توهمات

اعضاي حسي ما ،موقعي كه تحريكي به آنها وارد مي شود برانگيخته شده و حسي واقع مي شود.به عنوان مثال وقتي نوري به چشم تابانده مي شود،درك نور واقع مي شود.حال اگر بدون آن كه نوري وجود داشته باشد چنين احساسي دست بدهد در واقع شخص دچار توهم بيتايي شده است .به بياني ديگر توهم درك بدون وجود محرك خارجي واقعي است .چنين حالتي ممكن است براي هر يك از حواس پنجگانه بروز كند.توهم شنوايي وقتي است كه بیمار صدا یا صداهایی را می شنود که واقعیت خارجی ندارند. احساس می کند که شخص یا اشخاصي با او صحبت می کنند. صدائی را می شنود که به او دستور انجام کاری را می دهد.

در توهم بينايي ، بيمار در برابر چشمان خود صحنه هایی را می بیند که وجود خارجی ندارند .

توهم بويايي زماني است كه شخص بوهایی را حس می کند که واقعيت خارجي نداشته و دیگران آن را حس نمی کنند. این قبيل حالات دركي بدون وجود محرك خارجي در ساير حواس از جمله چشايي و لمسي هم مي تواند رخ دهد. اما در هر حال شایعتربن نوع آنها توهم شنوایی است.

 

3- انکار بیماری

انکار بیماری به معنی لجبازی بیمار نیست، بلکه شخص مبتلا واقعاً خود را بیمار نمی داند و از این که دیگران رفتارهای وی را بیمار گونه تلقی می کنند تعجب کرده و ناراحت می شود. در اين حالت به رغم تلاش اعضاء خانواده، شخص بیمار ،خيالي بودن افکار و توهمات خود را انکار می کند و از برنامه های درمانی پيروي نمی كند.

 

4- کناره گیری از اجتماع

ترس بيماراز محيط و اشخاص ، ترس از تحت تعقیب قرار داشتن و علایم شبیه به اینها باعث می گردد که بیمار خود را در منزل مخفی نماید. ارتباطات در خارج از خانواده و سپس ارتباط با اعضاي خانواده روز به روز کمتر مي شود.

5- اختلال خواب

در بسیاری از موارد به خصوص در مراحل اولیه، بیداریهای شبانه، راه رفتن در اطاق و احتمالاً سیگار کشیدنهای شبانه از علائم آن می باشد.

بيمار ممکن است تمایل بیشتری به خواب در روز پیدا کند و نظم طبیعی خواب مختل گردد. ادامه این بی خوابی ها باعث تشدید و یا عود بیماری می شود.

 

6- اختلال هیجان

اختلال در واکنش های هیجانی به صورت گریه و خنده های بی مورد، کرختی و بی حوصلگی، عصبانیت و پرخاشگری از علائم شایعی است که در این بیماران دیده می شود.

7- رفتارهای عجیب و غریب

گاهی بیماران وضعیت های خاصی به خود می گیرند.به عنوان مثال ممكن است مدت ها به یک نقطه خيره شوند. با خودشان حرف بزنند. کارهای تکراری انجام دهند. ساعت ها روي یک پا بايستند.تبه صورتي بيمارگون گفتار و رفتار اشخاص ديگر را تقليد نمايند . همه ي اين حالات از جمله رفتارهای عجيب و غريب شمرده مي شوتد.

وجود علائم فوق ، نشانه ابتلا به بيماري يا تشديد و عود بيماري است . دراين مواقع بدون از دست دادن وقت با پزشك مشورت كنيد.

آخرین ویرایش در جمعه, 13 آذر 1394 ساعت 23:33

مطالب مفید