علل اسکیزوفرنیا چیست؟

از جمله بیماری های شديد عصبی روانی است.حدود یک درصد جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند .امکان ابتلاء به این بیماری تقریباً در تمام طول عمر وجود داردولي شایعترین سن ابتلاءبه آن 15- 30 سالگی است.

مبتلایان به این بیماری غالباً نیاز به خدمات مستمر روانپزشکی دارند. به طوری که طبق آمار نیمی از تخت های بخشهای روانپزشکی توسط این بیماران اشغال می شود.

 

این بیماری در بين تمام اقوام، در همه ي فرهنگ ها و طبقات اجتماعی دیده می شود. شيوع بيماري در هر دو جنس زن و مرد به یک نسبت است .

در فرد مبتلا به اسکیزوفرنیا فعالیت ذهنی و روانی دستخوش تغییر مي شود. در مرحله حاد بیماری فعالیت های هیجانی، رفتاری، فکری، عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند. درمان به موقع همراه با حمایت های خانوادگی عملکردهای روانی بیمار را حفظ کرده و در بازگشت توانایی‌های روانی او مؤثر واقع مي شود. برای نمونه دانش آموزی که مبتلا به اسکیزوفرنیا است، بطور موقت انگیزه تحصیلی خود را از دست می دهد و اشتغالات ذهنی جدید او را وادار به انزواطلبی و رفتارهای غیرعادی می‌نماید که با درمان به موقع بهبودی نسبی حاصل می‌شود.

علت بیماری

اصولاً هر نوع بیماری در اثر اختلال عملکرد طبیعی یک یا چند سیستم بدن بروز می‌کند. به عنوان مثال هيپرتانسيون(

بالا بودن فشار خون) در اثر سخت شدن سرخرگ ها و اختلال در عملکرد سیستم گردش خون به وجود مي آيد.يا بیماری دیابت (بالابودن قند خون) به دنبال اختلال در ترشح انسولین و به علت عملکرد بد سیستم هورمونی و غددی بدن بروز می‌کند.

بر مبناي همان اصول ،بیماری اسکیزوفرنیا نيز بدنبال اختلال در عملکرد يك سيستم به وجود مي آيد.در اسكيزوفرنيا،سيستمي كه مختل مي شود دستگاه عصبي مركزي و به ويژه مغز است. اما متاسفانه تاکنون علت دقيق و چگونگي این تغییرات به دقت روشن نشده است.در توجيه و تفسير علل اين تغييرات دلايل مختلفي بر اساس ديدگاه هاي متفاوت ابراز شده است. اما توافق عمومي بر اين است كه اختلال در افراد مستعد و تحت تاثير عوامل مختلف زيستي ، رواني و اجتماعي رخ مي دهد. از عوامل زيستي ژنتيك، توارث، اختلالات ساختاري مغز،عفونت ها ، سوء تغذيه، بيماري هاي دوران بارداري مادر، صدمات زايماني،حوادث و ضربه هاي مغزي،تغييرات ناقل هاي عصبي شيميايي، هورمون ها و نظاير آن ها را مي توان نام برد.حوادث دردناك ، استرس هاي زندگي، خانواده نابسامان ، و شرايط محيطي ، فقر و بيكاري و نظاير آنهابه ترتيب از عوامل رواني و اجتماعي موثر در بروز علائم اسكيزوفرنيا شمرده شده اند.

ژنتيك و توارث

بیماری در کسانی بیشتر دیده می شود که در بستگان درجه یک آنها یعنی برادر، خواهر، پدر و مادر بیماری مشابه وجود داشته باشد.اما این به معنی ابتلاء حتمی کسی که با فرد مبتلا رابطه(نسبي) خونی دارد نیست.

 

صدمات زایمانی

   صدمات زايماني مانند فشار بر سر ، هنگام زایمان(استفاده از فورسپس براي انجام زايمان)، طولانی شدن مدت زایمان، کم خونی مغز نوزاد، اختلال تنفسی بعد از زایمان که مغز نوزاد را با کمبود اکسیژن مواجه می سازد از عوامل مهم آسیب پذیری است.

 

عفونت های دوران حاملگی

ابتلاء زن آبستن به برخی از عفونت های ویروسی می‌تواند جنین وی را مستعد به این بیماری نماید.

 

سوء تغذیه

تغذیه نامناسب و ناکافی در ماه های اول حاملگی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به اعصاب جنین وارد آورده و او را مستعد بیماری سازد.

 

فشارهای روحی

عواملي كه پيش از اين ذكر شد فرد را مستعد بیماری مي کند و فشارهای روانی نيز شروع بیماری را تسهیل مي نمایند.

برای روشن شدن علت بیماری به مثال های زیر توجه فرمائید:

فرد مستعد کم خونی قلب، ممکن است در اثر فشار روانی دچار سکته قلبی شود.

معده کسی که اسید زیادی ترشح می‌کند ممکن است در اثر فشارهای روانی دچار زخم معده شود.برهمين منوال ممکن است در فردی که از نظر فعالیت مواد شیمیائی مغز دچار اختلال است در مواجهه با فشارهای روانی، بیماری اسکیزوفرنیا بروز كند.

آخرین ویرایش در جمعه, 13 آذر 1394 ساعت 23:29

مطالب مفید